بدون شک قلمداد فرهنگ به عنوان مجموعه ای پیچیده از پندار ، گفتار و کردار مردم یک جامعه، که راهکارهای موجهی را برای رفع هر گونه نیاز واقعی و غیر واقعی پدید می آورد، صحیح می باشد. هنر نیز که تبلوری از اعتقادات و باورهاست، گاه با نمودی قهرمانانه و خروشان، گاه شاعرانه و متواضع و گاه غمگین و اسفناک در میان بستر فرهنگی جولان می دهد و چنان موثر حرکت می کند که حتی خواب آلوده ترین افکار را به حرکت وا می دارد.
با اینکه هنر ایران زمین- که متاثر از فراز و نشیب های تاریخی- زخم بسیار دارد، باز هم با اصالتی محکم در میان هم ترازان خویش، سرِ برافراشته دارد و در عین حال پذیرای اِلفاق است. موسیقی ایرانی با تزئینِ مضامینِ انسانی در اشعارِ فاخرانه ی بزرگانِ دیارش توانسته است بیانگر وجود کلّیتی باشد که همیشه پایان یک رویداد را روشنگرانه از جنگ به صلح، از دشمنی به دوستی و از بدی به نیکی بدل کرده است.
جای آن دارد که کوششی دیگر در حد توان، رشد و شکوفایی سرزمینمان را در این عرصه، با پلّه ای دیگر تداوم بخشد.

“اُپرا کُمیک هندونه” اثری موسیقایی است که برای اولین بار در ایران بر اساس یک داستان فولکلوریک ایرانی ( شیرازی ) نوشته شده و توسط خوانندگان بازیگر روایت شد که با همراهی ارکستر نمود زیباتری پیدا کرد. محتوای این داستان به دلیل محلی بودنِ ساختار و ادبیات عامیانه آن برای ایرانیان ( به خصوص شیرازیها ) ملموس و باور پذیر می باشد. این در حالی است که ساختار موسیقاییش به دلیل تلفیق برخی از تم های محلی شیرازی با موسیقی علمی کلاسیک، عملکردی تخصصی پیدا کرده است و توجه مخاطب خاص را نیز جلب می کند.
ممکن است این سوال مطرح شود که عنصر موسیقی و عنصر نمایش در این اثر چه جایگاهی دارند؟ در جواب می توان گفت که ابتدا باید تفاوت اُپرا با تاتر را بررسی کنیم.

اپرا یک فرم موسیقایی است که تا حدودی از هنر تئاتر به عاریه گرفته است و بر عکس در تئاتر ، هنر موسیقی به عنوان عامل فرعی و تزئین کننده به حساب می آید. در واقع اگر از لحاظ فرمیک به موضوع نگاه کنیم، باید نام ” اپرا ” را روی این اثر بگذاریم.
فرم های موسیقی دارای قوانین مربوط به خود هستند که باید به آنها توجه نمود. اما در فراسوی فرم ها و قالب ها، جذابیت قرار دارد. به گفته لودویگ فان بتهوون آهنگساز بزرگ آلمانی:«هیچ قانونی وجود ندارد که نتوان برای حس زیبایی شناسی،آنرا کنار گذاشت». بنابراین ما دست خود را باز گذاشته ایم تا اگر لازم شد، در این اثر به مقدار بیشتری از هنر بازیگری تاتر بهره مند شویم تا مخاطب ایرانی را در دنبال کردن موضوع یاری رسانیم و جذابیت صحنه ها را افزایش دهیم. به هر جهت عنصر موسیقی در این اثر بسیار پررنگ تر از عناصر دیگر می باشد.

اهداف اصلی
از آنجا که بر اساس محورها و اولویت های تولید آثار هنری ، تاکید بر احیا و تداوم خصوصیات فرهنگی و بومی یکی از اهداف مهم به شمار می آید، لذا شایسته است رویکردی جدید و هم جهت، از تولید و ارائه آثار فرهنگی شهرمان شیراز همراه با تلفیق آن با موسیقی علمی داشته باشیم. از این رو به عنوان اهداف اصلی این گروه هنری، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- تشویق مردم به استفاده از ویژگی های بومی کارآمد
2-تشویق به بهره برداری صحیح از منابع و استعدادهای استان در رابطه با موضوع فرهنگی مربوطه
3- تشریح نقش توانمندی های محلی، در توانایی های ملی
4- تبلیغ و معرفی جاذبه های گردشگری استان در قالب شعر و موسیقی
5- خواستگاه ارتباطی از موضع شباهت با قومیت های مشابه داخلی و تحریک آنها در جهت همگام شدن
6-تحقیر مناسب تجملات و تشریفات غیر ضروری با کنایه به مصادیق آن در گذشته
اهداف فرعی
1- ایجاد سرگرمی برای مخاطب ایرانی
2- ایجاد فضایی هنری در جهت آموزش غیر مستقیم به اعضای گروه و مخاطبین داخلی
3- اجرای متفاوت و در خور شأن شهر شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی کشور در مناسبت های مختلف مربوطه

برای به تحقق رساندن این اپرا نیازمند آنیم که سه گروه عمده از هنرها را به وحدت برسانیم:
1- هنرهای فونتیک یا موسیقی : شامل همراهی ارکستر، آواز سولو و گروه کر و …
2- هنرهای دراماتیک یا نمایشی : شامل کارگردانی و بازیگری و …
3- هنرهای پلاستیک یا تجسمی : شامل دکور، لباس و ماسک صورت و …

پوشش های خبری این اجرا در خبرگزاری های زیر نیز بازتاب داشت:

باشگاه خبرنگاران جوان : https://www.yjc.news/fa/news/6948827/اجرای-اپرای-هندونه-در-شیراز

خبرگزاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی : https://fars.farhang.gov.ir/fa/news/503026/اجرای-اپرای-هندونه-در-تالار-حافظ

تیوال : https://www.tiwall.com/theater/news/hendevanej7.khabar

تیاتر فارس : https://fars.theater.ir/fa/129795

خبرگزاری مهر : ttps://www.mehrnews.com/news/4191031/اپرا-کمیک-هندونه-اجرا-می-شود-تلفیق-محلی-شیرازی-باموسیقی-کلاسیک

خبرگزاری هنر آنلاین : http://www.onaronline.ir/بخش-استان-ها-10/135173-اپرای-هندونه-به-آهنگسازی-امیر-حسینی-به-روی-صحنه-خواهد-رفت

روزنامه تماشا : http://www.tamashanewspaper.ir/archive-details/446/3